بهترین نرم‌افزارهای طراحی رابط کاربری

تعریف رابط کاربری (UI):

رابط کاربری (User Interface) که به صورت مخفف (UI) نیز نمایش داده می‌شود، مربوط به حوزه فناوری اطلاعات است و به هر چیزی که از طریق فعل و انفعال با آن، بتوان با صفحه نمایش کامپیوتر ارتباط برقرار کرد گفته می‌شود.

رابط کاربری مجموعه‌ای از دستورها یا تصویرها می‌باشد. اگر یک رابط کاربری به صورت دستور باشد، ارتباط آن با درج دستورها توسط کاربر انجام می‌شود و در صورت تصویری بودن، کاربر با انتخاب از میان چندین گزینه با برنامه ارتباط می‌گیرد.

رابط کاربری از این جهت حائز اهمیت است که مشخص کننده سهولت یا دشواری یک برنامه جهت انجام پروسه موردنیاز کاربر است. متداول ترین نوع بصری رابط کاربری GUIs است که مخفف عبارت  Graphical User Interface است و تعامل با برنامه را بسیار آسان و جذاب می‌سازد.

در ادامه به معرفی بهترین نرم افزارهای رابط کاربری می‌پردازیم.

  • Sketch

Sketch یک ویرایشگر گرافیک برداری است که برای طراحی، قاب سیمی، نمونه سازی اولیه و دستیابی به طراحی استفاده می شود. اساساً همه چیزهایی که برای زنده کردن طرح های خود نیاز دارید در این نرم افزار وجود دارد.

طراحی رابط کاربری

Sketch یک پلت فرم طراحی UX و UI قدرتمند و انعطاف پذیر است که برای طراحی مشترک ساخته شده است. این نرم افزار مدت‌هاست که به عنوان یک ابزار استاندارد صنعتی، ایده آل برای طراحان مبتدی و پیشرفته در نظر گرفته شده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که Sketch فقط با macOS سازگار است.

  • Adobe XD

Adobe XD یکی دیگر از ابزارهای UI مبتنی بر برداری است که دارای ویژگی‌هایی برای طراحی مشترک و نمونه سازی است.

طراحی رابط کاربری

سرعت بالا، قدرتمند بودن، داشتن ایده های اولیه، انیمیشن های چشمیگر از ویژگی‌های این نرم افزار است که شما آن‌ها را در کل فرآیند طراحی UX و UI خواهید دید.

Adobe XD بخشی از مجموعه Adobe Creative Cloud است و می‌تواند هم با ویندوز و هم با مک استفاده شود و به آن برتری جزئی نسبت به Sketch می‌دهد.

  • UXPin

UXPin یک ابزار محبوب UX و UI است که توسط طراحان جدید و باتجربه به طور یکسان استفاده می‌شود. UXPin یکی دیگر از پلتفرم‌های سرتاسری است که قادر به ارائه نمونه‌های اولیه صیقلی و تعاملی بدون نیاز به مهارت کدنویسی است.

ابزار UI

اگر قبلاً با اسکچ یا فتوشاپ آشنایی دارید، رابط UXPin برای شما نسبتاً آسان خواهد بود. این نرم افزار نه تنها دارای هزاران جزء طراحی آماده برای استفاده است، بلکه به خوبی به شما در ایجاد و مدیریت سیستم‌های طراحی کمک می‌کند.

سخن آخر

به طور کلی UI شامل مفاهیمی چون طراحی تعاملی، طراحی بصری و معماری اطلاعات می‌باشد. طراحی UI تنها یکی از جنبه‌های فرآیند طراحی محصول است. اگرچه ابزارهای طراحی رابط کاربری که در اینجا فهرست کرده‌ایم، به عنوان پلتفرم‌های طراحی سرتاسری عمل می‌کنند اما ابزارهای بیشتری وجود دارد که به وظایف و مراحل خاصی از گردش کار طراحی اختصاص داده شده‌اند.