تقویم محتوایی و هر آنچه باید بدانید!

 

تقویم محتوایی چیست؟

 

تقویم محتوا   که به عنوان «تقویم تحریریه» نیز شناخته می‌شود، یک برنامه زمان‌بندی مکتوب از زمان و مکان انتشار محتوای آینده است. تقویم‌های محتوا معمولاً شامل بخش های آتی، به‌روزرسانی‌های وضعیت، فعالیت‌های تبلیغاتی برنامه‌ریزی‌شده، مشارکت‌ها و به‌روزرسانی‌های محتوای موجود است.

چرا تقویم محتوا مهم است؟

 

اگر وبلاگ شما یک سرگرمی است که از آن برای انتشار پست‌های گاه به گاه استفاده می‌کنید، احتمالاً نیازی به تقویم محتوا ندارید. اما اگر از بازاریابی محتوا برای رشد کسب‌وکار آنلاین خود استفاده می‌کنید، سازماندهی ماندن بسیار مهم است.

در اینجا سه راه وجود دارد که تقویم محتوا به استراتژی بازاریابی محتوای شما کمک می‌کند:

  • اول، یک تقویم محتوا تضمین می‌کند که تمام وظایف مرتبط با محتوای شما واقعاً انجام می‌شوند و مشکلاتی نظیر نامنظمی در برنامه، انتشار کم محتوا، عدم به روز رسانی مقالات، شکاف بین برنامه‌ها و… پیش نمی‌آید.
  • دوم، یک تقویم همکاری با تیم شما (و شرکای خارجی) را آسان‌تر می‌کند.

اگر یک وبلاگ تک نفره هستید، ممکن است در وهله اول حتی نیازی به تقویم محتوا نداشته باشید.

اما اگر کارمندان و پیمانکاران به محتوای شما کمک کنند، پس به چیزی نیاز دارید که همه را در یک صفحه نگه دارد.

  • سوم، یک تقویم محتوا یک تصویر کلی از چیزهای آینده شما به شما می‌دهد.

به عنوان مثال، ما از تقویم خود استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که مجموعه‌ای از مطالعات موردی را یکجا منتشر نمی‌کنیم. یا دو راهنما که یک موضوع را پوشش می‌دهند. به این ترتیب، ما می‌توانیم کل استراتژی بازاریابی خود را برای چند ماه آینده روی یک صفحه نمایش ببینیم.

 

نکات مهم در استفاده از تقویم محتوایی

 

  • عناصر کلیدی یک تقویم محتوایی را بشناسید
  • تقویم محتوا نباید پیچیده باشد.
  • کار تقویم محتوایی این است که کارها را برای شما و تیمتان آسان تر کنند.
  • می توانید با استفاده از Google Sheets یک تقویم محتوای ساده شروع کنید.

در ادامه چهار موردی وجود دارد که هر تقویم محتوایی باید داشته باشد:

تقویم محتوایی

هدف اصلی تقویم محتوای شما این است که قسمت های سرمقاله خود را از قبل برنامه ریزی کنید. به این ترتیب، می‌توانید سازماندهی شده و با برنامه انتشار خود سازگار بمانید.

برخی از شرکت ها محتوای سرمقاله خود را از یک سال قبل برنامه ریزی کرده اند. اما ممکن است برخی از وبلاگ نویسان مستقل ندانند هفته آینده چه چیزی را منتشر می‌کنند.

  • پلتفرم

پلتفرم جایی است که تقویم محتوای شما میزبانی می‌شود. سازندگان محتوای انفرادی بیشترین انعطاف را در انتخاب ابزار دارند، از قلم و کاغذ گرفته تا Google Calendar و صفحه گسترده ساده. مهمترین چیز این است که بتوانید با استفاده از این پلتفرم‌ها کار خود را پیش ببرید.

پلتفرم در تقویم محتوایی

 

هنگامی که با یک تیم محتوا ایجاد می‌کنید، می توانید 5، 10 یا حتی 20 نفر را داشته باشید که قبل از انتشار یک محتوا، در جریان مراحل انجام آن باشند. بنابراین بسیار مهم است که همه بتوانند وضعیت هر پست را ببینند. در غیر این صورت، هر فرد به صورت جداگانه می‌پرسد: “وضعیت این ویدئو چیست؟” یا «آیا تصاویر برای این پست فیسبوک هنوز تمام شده است؟».

تصویر زیر یکه برنامه محتوایی در Google Sheets است که به طور خاص برای همکاری طراحی شده است.

پلتفرم در تقویم محتوایی

این نوع چیزها فقط برای بخش‌های بازاریابی محتوا و سئو مفید نیست بلکه راهی برای ارسال محتوای جدیدی که روی آن کار می‌کنید به سایر افراد سازمان است.

و اگر یک آژانس یا فریلنسر هستید، می‌توانید از Basecamp، Asana و Trello به تقویم محتوای خود پیوند دهید تا مشتریان و سایر افراد بتوانند از آنچه که روی آن کار می‌کنید مطلع شوند.

  • تبلیغاتی

مهمترین بخش بعدی تقویم محتوای شما تبلیغاتی است.

اقلام تبلیغاتی همان چیزی است که به نظر می‌رسد: چگونه برنامه ریزی می کنید محتوای خود را تبلیغ کنید. چه زمانی آن را در فیس بوک به اشتراک می گذارید؟ آیا مصاحبه با پادکست یا Reddit AMA آینده دارید؟ آیا قصد دارید برای مشترکین ایمیل خود خبرنامه بفرستید؟ اینها فعالیت های تبلیغاتی برای تقویم محتوای شما خواهند بود. لزوماً نیازی نیست که فعالیت‌های تبلیغاتی در تقویمی کاملاً مجزا از موارد سرمقاله شما قرار گیرند. اما ایده خوبی است که آنها را متفاوت عنوان کنید یا آنها را با رنگ کدگذاری کنید تا بتوانید به راحتی آنها را از هم جدا کنید.

تقویم محتوایی و مفاهیم آن
  • ایده‌های آینده

منظور از ایده‌های آینده، ایده هایی است که هنوز فعالانه روی آن کار نکرده‌اید. به عنوان مثال، این می‌تواند یک موضوع تصادفی باشد که در هنگام رانندگی به محل کار به آن فکر کرده اید. یا چیزی که در یک جلسه طوفان فکری مطرح شد. این ایده‌ها معمولاً در خود تقویم نشان داده نمی‌شوند، زیرا هنوز برنامه‌ریزی نشده‌اند.

سخن آخر

در این مقاله به موضوع تقویم محتوایی و اهمیت استفاده از آن پرداختیم؛ همچنین 4 موردی که لازمه یک تقویم محتوایی هست را بیان کردیم. اگر شما نیز به دنبال ایجاد یک تقویم محتوایی هستید بهتر است که این موارد را به خوبی و به درستی بکار ببرید.